Zapomeňte na klasické hračky, pořiďte nejmenším senzorické boxy
Nevíte, co je to senzorický box? Krabička, která obsahuje nejrůznější prvky, s nimiž si děti mohou hrát a natropit trochu nepořádku. Na první pohled se vám tato myšlenka bude zdát možná trochu absurdní. Na ten druhý už ale senzorické boxy dávají perfektní smysl.
Senzorické boxy děti jednoduše podporují v tom, aby prozkoumávaly svět a učily se hmatem i svými smysly. Jde o jednoduchou hračku, kterou vezmete kamkoliv – do obývacího pokoje, na zahradu nebo třeba k babičce.
Jak vypadá takový senzorický box?
Velmi často je na něco zaměřený, třeba na zvířátka, na nějaké roční období, na barvy apod. Dítě tedy může mít několik boxů, které ho jen tak neomrzí, protože jsou svým způsobem odlišné.
V každém boxu je něco, co rozvíjí fantazii a soustředění, hmat a jemnou motoriku, představivost i kreativitu, posiluje paměť.
Příkladem nám mohou být senzorické boxy z e-shopu Smyslík, který prodává ručně vyráběné boxy s různou tematikou. Pro nejmenší dětičky je vhodný třeba box Barvy duhy, který děti provede tvary a barvami.
Takový box obsahuje knížku, přiřazovací kartičky, lněný pytlík s dřevěnou výbavou, barevnou rýži, skládací kostky, senzorické míčky, duhy, šablonky a razítka, modelínu. Čekali jste něco speciálního? Tak to se nedočkáte. Kouzlo senzorických boxů spočívá v kombinování běžných věcí tak, aby dítko posílilo různé stránky a dovednosti.
Proč dítku pořídit senzorický box?
Pojďme se podívat na pět dobrých důvodů.
Smyslové učení: Ostatně mají to přímo v názvu. Děti si hrají se všemi svými smysly, respektive používají všechny smysly k poznávání světa. Vidí, jak se pohybuje rýže, dotýkají se senzorických míčků, slyší, jaký zvuk dělá sypající se rýže.
Dovednosti do života: Děti se učí dovednostem, které budou potřebovat po celý život. Učí se uchopovat věci, modelovat, vysypávat apod. Osvojují si nejlepší způsoby, jak naplnit nádobu, zjišťuje, jak se míčky kutálí, skládá si kostičky, tvaruje z modelíny.
Předmatematické dovednosti: Matematika a matematické uvažování jsou do života opravdu důležité. Batole se může nasypáváním rýže do nádoby naučit, jak měřit objem, osvojuje si prostorové vnímání.
Hra vyžadující fantazii: Děti se při hře se senzorickým boxem soustředí úplně jinak, než když používají hračky, které jim říkají, co mají dělat (třeba videohry) nebo jak to dělat (mluvící paneny). U senzorického boxu je to dítě, kdo hru řídí, představuje si situace a vymýšlí si úkoly.
Rozvoj jemných motorických dovedností: Pohyb prstů, stisk ruky, koordinace s očima. Srovnejte, kolik toho dítě dělá při hře se senzorickým boxem a kolik při používání iPadu. Senzorické boxy rozvíjejí motorické dovednosti způsobem, který technologické hračky prostě nezajistí.
Každé dítě chce poznávat svět
Jak se malé děti učí o fungování světa kolem sebe? Přece prostřednictvím smyslů. Věci si osahávají, chtějí si k nim přivonět, poslouchají zvuky. Milují modelínu, mají rádi předměty, které dělají zvuky, tvoří a poznávají. Senzorické hračky právě tohle všechno podporují. Ano, existuje jich daleko více než jen boxy, pěkné příklady najdete v již zmiňovaném e-shopu Smyslík.
Smyslík prodává senzorické boxy pro děti už od 3 let věku, veškeré komponenty podléhají nejvyšší možné kontrole. Jedná se o výrobky známých světových výrobců hraček, ale také malých dílen na Vysočině a v Jablonce. Každý box navíc přichází spolu s interaktivní knihou z nakladatelství Svojtka, tedy spíše než o knihu jde o leporelo. Přidanou hodnotou jsou také přiřazovací kartičky a organická, ručně vyráběná modelína z přírodních přísad.
Senzorické boxy jsou mimochodem i v souladu s Montessori přístupem k výchově dětí. Rozvíjejte své děti!