Přibírání v těhotenství nahání maminkám strach
Nekontrolovatelné přibírání v těhotenství je strašákem snad každé budoucí maminky. Pro většinu z nich není rostoucí bříško pouhým důkazem, že jejich miminko nádherně prospívá a roste, ale i noční můrou a důvodem k celé řadě otázek: Kolik můžu přibrat? Nevážím už moc? A nenabírám ta kila nějak moc pomalu? Není se čemu divit, že spousta maminek na kontrole u svého lékaře stoupá na váhu s nervozitou a netrpělivým očekáváním, jaké číslo se na ně usměje tentokrát. Přibírání v těhotenství rozhodně není jen o přejídání nebo o tvrzení, že maminky se stravují za dva – za kila navíc může i samotné miminko, plodová voda či placenta nebo děloha.
Přibírání v těhotenství, aneb co je málo a co už je moc?
U přibírání v těhotenství překvapivě nehrají roli finální čísla, kolik maminka přibere celkově, mnohem důležitější je, aby přibírala postupně a rovnoměrně. Názory lékařů se shodují, že se optimální váhový přírůstek pohybuje v rozmezí od 10 do 16 kilogramů, přičemž za spodní hranici se považuje 7 kilogramů – ta by měla přibrat každá těhulka.
Přibírání trimestr po trimestru
Hned v úvodu je třeba zmínit, že každá žena je jiná a své těhotenství prožívá úplně jinak. Zatímco jedna maminka za celé těhotenství přibere jen deset kilo, jiná si v posledních dnech svého stavu 2v1 odškrtne 25 kilo navíc. Pamatujte tedy, že můžete přibírat jinak nežli vaše těhotná kamarádka. Přibírání na váze se hodně liší i trimestr od trimestru, přičemž obecně platí, že v prvním trimestru gravidity většina maminek nepřibere buď vůbec nic, nebo jen velmi málo. Za tento fakt mohou počáteční obtíže v podobě nevolností a zvracení, díky kterým budoucí maminky málo jí. Začátkem druhého trimestru tyto obtíže pozvolna ustupují, ženy mění jídelníček, přichází na řadu pověstné těhotenské chutě a maminkám jednoduše více chutná, což se samozřejmě projeví na váze. Ve třetím trimestru se přibírání na váze v mnoha případech zastaví nebo hodně zpomalí a maminky tak ke konci svého těhulkování už moc nepřiberou.
Za přibranými kily nestojí jen přejídání
Jak již bylo zmíněno na úvodu našeho článku, za nabranými kily rozhodně nestojí jen těhotenské chutě a fakt, že si těhotné ženy neodpírají a dopřávají si tak to, na co mají chuť. Pamatujte, že pod vašim srdcem roste miminko, které rovněž něco váží. Další kilogramy má na vině i placenta, děloha, prsa, tělní tekutiny, krev či plodová voda.
Milé maminky. Ať už během svého těhotenství přiberete pět, deset nebo patnáct kilo, pamatujte, že po porodu jich hned několik necháte přímo na porodním sále. Další nechtěná kila půjdou dolů sama díky kojení. Hubnutí po porodu není taková noční můra, jak si ji možná vykreslujete pokaždé, když ještě s miminkem v bříšku stoupáte na váhu a již teď se děsíte, jak se nabraných kil budete zbavovat. Nebojte se, jde to mnohem snadněji, než si myslíte – vím to z vlastní zkušenosti :)
Obrázek: pixabay.com