Novorozenecká žloutenkaMoučnivka u kojenců představuje poměrně časté infekční onemocnění, které se projevuje jako bílý povlak na sliznici uvnitř pusinky nebo na jazyku dítěte. Mnoho maminek v prvních chvílích moučnivku mylně zamění za standardní bílý jazyk po kojení. Ačkoli tato infekce není pro kojence nikterak nebezpečná, drtivá většina maminek se jí zalekne a začne přemýšlet nad otázkou, zda může jejich miminku ublížit. Jestliže i vaše dítko trápí bílý povlak na jazyku nebo v ústech, přečtěte si náš dnešní článek, ve kterém si moučnivku blíže představíme, prozradíme si její příčiny, řekneme si, jak se léčí a poradíme vám, jak jí předcházet.

Infekční onemocnění známé jako moučnivka

Onemocnění zvané moučnivka se objevuje u dítek do dvou let a je způsobená přemnožením kvasinky z rodu Candida. Ta se běžně vyskytuje v ústech, v trávicím a v genitálním traktu člověka. Miminka se zpravidla nakazí od matky během porodu nebo později z prsních bradavek při kojení v důsledku nedostatečné hygieny.

Příznaky onemocnění

Typickým příznakem moučnivky je bělavý povlak v ústech, který na první pohled vypadá jako sražené mléko nebo tvaroh. Objevit se může i na patře, na jazyku nebo na dásních. Zatímco v počátcích onemocnění lze bílý povlak setřít, jakmile infekce trvá delší čas, začne se pevně usazovat na sliznici. Dalším příznakem moučnivky je ostře červeně ohraničené okolí a podloží míst, kde se objevuje bílý povlak. Toto infekční onemocnění nedoprovází zvýšená teplota, ale může se objevit nechutenství a odmítání jídla.

Jak se moučnivka léčí?

Léčba moučnivky probíhá takovým způsobem, že se napadená místa dezinfikují potíráním antimykotickými tinkturami a to 4-5 x denně. Vsadit lze i na výplachy pusinky pomocí roztoku z tea tree oleje nebo aloe vera. Nedojde-li ke zlepšení do 5. dní, je potřena navštívit lékaře. Při léčbě je potřeba omezit přísun cukrů v podobě sladkých nápojů, slazených čajů, cukrovinek či sladkých jídel. Dítěti by nemělo být podáváno ani aromatické ovoce – pomeranče, mandarinky, jahody či ananas.

Lze onemocnění předejít?

Říkáte si, zda se dá moučnivce nějakým způsobem předejít? Asi jako všude se lze i v tomto případě spolehnout na prevenci. Aby se nemoc neobjevila nebo se po jejím vyléčení nevrátila, měly by maminky pečlivě vyvářet a desinfikovat dudlíky a savičky, dále také hračky, které si dítko dává do úst.

Obrázek: pixabay.com