Mateřská dovolenáJste v pokročilé fázi těhotenství a mateřská dovolená vám již pomalu klepe na dveře? Pak je náš dnešní článek určený právě vám! Mnoho maminek v tomto ohledu tápe – zvláště pak nezkušené prvorodičky, pro které byl pojem mateřská dovolená až do dnešních dní jen něčím, co se neodmyslitelně pojí k těhotenství, ale jich samotných se vůbec netýkal. Možná vám hlavou probíhá hned několik otázek, na které marně hledáte odpověď – kdy můžete nastoupit na mateřskou, kdo na ní má vůbec nárok, zda si během tohoto období můžete přivydělat či zda může na mateřskou dovolenou nastoupit tatínek. Pojďme se společně podívat na 5 důležitých věcí, které o mateřské dovolené potřebujete vědět.

  1. Komu vzniká nárok na mateřskou dovolenou – PPM?

    Na peněžitou podporu v mateřství – jinak pod zkratkou PPM – vzniká nárok maminkám, které byly v době nástupu na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěny. Nezáleží na tom, zda v té době budete zaměstnaná, nebo budete v ochranné lhůtě, která trvá 180 dní od zániku nemocenského pojištění. Zároveň je pro vznik nároku nutné, abyste si nemocenské pojištění platila alespoň 270 dní před nástupem na mateřskou.

  2. Mateřská dovolená a maminky podnikatelky

    Jestliže jste osoba samostatně výdělečně činná – OSVČ – pak peněžitou podporu v mateřství dostanete jen tehdy, pokud jste si dobrovolně platila nemocenské pojištění. I tady je podmínka v podobě nutnosti platit si dobrovolné nemocenské pojištění alespoň po dobu 180 dní v období jednoho roku před tím, než nastoupíte na mateřskou dovolenou, přičemž je rovněž nutné splnit i další podmínku a tou je účast na nemocenském pojištění nejméně 270 kalendářních dní v uplynulých dvou letech.

  3. Kdy se nastupuje na mateřskou dovolenou?

    Těhotná žena může na mateřskou dovolenou nastoupit nejdříve 6-8 týdnů před termínem porodu. Dojde-li k předčasnému porodu před termínem, pak maminkám vzniká nárok na vyplacení peněžité podpory v mateřství ode dne nástupu na mateřskou do uplynutí 28 týdnů.

  4. Je mateřská dovolená i pro tatínky?

    Možná si jako řada žen pohráváte s otázkou, zda na mateřskou dovolenou může místo maminky nastoupit tatínek. Odpověď je jasná: ano může. Pro tatínky platí úplně stejné podmínky jako pro maminky, ovšem v tomto případě je nutné zažádat o mateřskou dovolenou na základě písemné dohody, kterou je potřeba uzavřít s maminkou dítěte. Podklady pro žádost si můžete vyzvednout na OSSZ, tatínek pak na mateřskou dovolenou může nastoupit od počátku 7. týdne po porodu miminka.

  5. Je možné si na mateřské dovolené přivydělat?

    Jednou z nejčastějších otázek je přivýdělek na mateřské. Ze zákona nesmí žena pobírající PPM pracovat u stejného zaměstnavatele na té pozici, na které byla před nástupem na mateřskou. Je ale možné pracovat pro stejného zaměstnavatele na jiném pracovním postu na základně jiné smlouvy nebo dohody. V případě, že budete chtít pracovat pro jiného zaměstnavatele, nejste nikterak omezována. U maminek podnikatelek je to jiné. Pokud žena před nástupem na mateřskou podnikala, nesmí ve své činnosti dále pokračovat, ale může ji přepsat na manžela jako na spolupracující osobu.

Obrázek: pixabay.com