Pálení žáhy v těhotenstvíPálení žáhy – odborně nazýváno pyróza – představuje nepříjemné pocity za hrudní kostí způsobené návratem žaludečních kyselin ze žaludku zpátky do jícnu, se kterými se v těhotenství potýká drtivá většina budoucích maminek, u nichž k tomuto stavu dochází vlivem hormonálních změn i tlakem způsobeným růstem dělohy. Ne nadarmo se pálení žáhy rovněž přezdívá “vnitřní žár” právě pro jeho typicky pálivou bolest, která u někoho může vyvolat zvracení. Dalším projevem může být i hořkokyselá pachuť nebo zápach z úst. Možná i vás v těhotenství pálení žáh trápí a vy si marně lámete hlavu nad způsobem, jak si od těchto nepříjemností ulevit. V dnešním článku se na tento problém blíže podíváme a poradíme vám, jak se pálení za hrudní kostí zbavit!

Proč nás pálí žáha?

Jakmile se u nás objeví tyto pálivě bolestivé pocity, začne si spousta z nás pohrávat s otázkou, proč k tomuto stavu vlastně dochází. S pálením žáhy se rozhodně nepotýkají jen těhotné ženy, denně postihne spoustu lidí napříč všemi věkovými kategoriemi bez ohledu na pohlaví. K pálení žáhy dochází ve chvíli, kdy se naruší funkce dolního jícnového svěrače a žaludeční kyselina se začne vracet zpátky do jícnu.

Příčiny pálení žáhy

Příčiny pálení žáhy se dělí na dvě skupiny: fyziologické a patologické. Mezi fyziologické – neboli normální – příčiny patří těhotenství, špatný životní styl, nadměrná obezita nebo konzumace kořeněných a smažených jídel. Mezi patologické – neboli abnormální – příčiny poté patří oslabení jícnového svěrače, pooperační komplikace nebo například infekce bakteriemi.

Jak si ulevit od pálení žáhy

Bolest na hrudníku, nepříjemná pachuť v ústech a dokonce i zvracení – to všechno může pálení žáhy doprovázet. Těhotné ženy na tento stav trpí poměrně často a rozhodně se tak není čemu divit, že se snaží najít způsob, jak si co možná nejrychleji ulevit. I my pro vás máme několik tipů, které můžete vyzkoušet – určitě mezi nimi najdete takový, který vám od těchto nepříjemností uleví!

  • Zázvor

    Zázvor je nedocenitelná surovina, na kterou se spousta budoucích maminek spoléhá především u typických těhotenských nevolností. Pyšní se výbornými antibakteriálními a protizánětlivými účinky, díky kterým dokáže zmírnit příznaky pálení žáhy. Přidat si jej můžete do každodenních jídel, rovněž je možné jej konzumovat v sušeném stavu nebo v podobě lízátek.

  • Med

    Med je přírodní lék, který je známý pro svou schopnost zmírnit bolest. Vytvoří ochranný obal okolo sliznice jícnu, díky čemuž blokuje působení žaludečních kyselin. Zároveň zrychluje regeneraci sliznice po jejím poškození.

  • Žvýkačka

    Jednou z nejrychlejších pomocí je žvýkání žvýkačky, díky čemuž zvýšíte produkci slin v ústech. Ty jsou alkalické díky přítomnosti hydrogenuhličitanových iontů, které reagují s žaludeční kyselinou a dokážou ji neutralizovat.

  • Jablečný ocet

    Další pomocí při pálení žáhy je i kouzelný elixír v podobě jablečného octu, který v dnešní době seženete prakticky na každém kroku. Jablečný ocet urychlí trávení potravy, díky čemuž klesne hladina žaludečních kyselin a odezní tak bolestivé pocity vycházející za hrudní kostí.

Další tipy proti pálení žáhy:

  • česnek
  • kurkuma
  • aloe vera
  • ovoce
  • zelenina
  • mandle
  • lékořice
  • skořice
  • ovesné vločky

Fotografie publikována se svolením Ambro FreeDigitalPhotos.net