Co se děje s tělem, když je žena těhotná?
Ne nadarmo se o těhotných ženách říká, že jsou „v jiném stavu“. Pokud vám v bříšku zraje plod a cítíte se jinak než obvykle, nic si z toho nedělejte – pravděpodobně jde o jednu z mnoha běžných změn, o kterých se dočtete v tomto článku. Informace se vám samozřejmě budou hodit i v případě, že se na početí teprve připravujete a nechcete se nechat zaskočit. Nutno podotknout, že některé změny vám nemusí dávat smysl, protože nemají přímý vliv na miminko. Příčiny hledejte ve změnách hormonálních procesů, jejichž průběh je v těhotenství poněkud nestandardní.
Bez ohledu na to, zda žena otěhotněla přirozeně, nebo ji okolnosti přiměly pro umělé oplodnění, zažívá největší změnu děloha. V průběhu těhotenství se její hmotnost zvětší více než desetinásobně (nepočítaje hmotnost plodu).
Díky hormonům se zvětšují také prsa a mění se barva prsních dvorců (tmavnou).
Logicky dochází také ke změnám pochvy. Respektive k prodloužení a zesílení stěn, jež se zbarvují do fialova.
Nelehký úkol má srdce matky, které musí v průběhu těhotenství vypumpovat až o 40 % více krve, aby zajistilo přísun i do placenty. Samotná krev má jiné složení než obvykle – klesá počet červených krvinek a roste hodnota bílých.
Těhotná žena se musí smířit s tím, že její tělo zadržuje mnohem více vody. Tato skutečnost souvisí se zvýšeným množstvím krve. Zároveň kde o preventivní opatření pro případ větší ztráty krve během porodu.
V průběhu těhotenství dochází k patrným změnám pokožky. Především v okolí pupíku a střední čáry pod ním kůže tmavne, mateřská znaménka jsou výraznější a v oblasti bříška, prsů a stehen se mohou objevovat pajizévky (strie). Některé ženy zaznamenávají výrazné zlepšení kvality pleti, jiné si naopak stěžují na prudké zhoršení.
A na co ještě se musí žena připravit, bez ohledu na to, zda jí k miminku pomůže asistovaná reprodukce, nebo příroda? Naprosto přirozené jsou nadměrné zatížení ledvin (a častější močení), nevolnosti, výkyvy nálad a leckdy i zhoršené vidění. Inu, skutečně jde o jiný stav!