Téměř každá žena jednou dospěje k okamžiku, kdy začne toužit po miminku. Někdy je cesta k oplodnění snadná a rychlá, stále častěji se ale bohužel stává, že se otěhotnění přes veškerou snahu obou partnerů nedaří. Naštěstí moderní medicína nabízí pomoc v podobě umělého oplodnění.

Léčba neplodnosti je pro mnohé jediným řešením

Patříte mezi ty, které se nemohou dočkat, až se na těhotenském testu konečně objeví dvě čárky? A pomalu propadáte zoufalství, nebo si dokonce připadáte méněcenná? Tyto pocity rozhodně nejsou na místě. Problémy s neplodností dnes nejsou ojedinělé, potýká se s nimi každý 7. pár. A nemalé procento dětí, které dnes potkáváte na ulici, se narodilo jen díky umělému oplodnění.

Jaké jsou nejčastější příčiny neplodnosti?

Mezi nejběžnější důvody na straně ženy patří neprůchodnost vejcovodů, u mužů zase snížený počet spermií. Na vině ale mohou být i další problémy. Navíc v dnešní době většina párů odkládá založení rodiny až na dobu, kdy budou dostatečně finančně zajištění. A právě vyšší věk budoucím matkám i otcům nenahrává; zejména kvalita vajíček se u žen po třicítce začíná snižovat; pravděpodobnost oplodnění tak s s přibývajícím časem výrazně klesá. A kolem čtyřicátého roku věku je už oplodnění přirozenou cestou spíše výjimkou.

Pro koho je vhodné obrátit se na specializované pracoviště léčby neplodnosti?

Pokud se o otěhotnění snažíte celý rok a stále se nedostavil úspěch, pravděpodobně máte vy nebo váš partner poruchu plodnosti. Přejete-li si potomka, je vhodné navštívit lékaře. Ten provede diagnózu a doporučí vhodnou léčbu.

Na prvním místě je diagnostika

Postupy při léčbě neplodnosti se liší v závislosti na konkrétním problému daného páru. Prvním krokem je vždy diagnostika obou partnerů, která odhalí příčinu obtíží. Je třeba zjistit případná onemocnění a poruchy v menstruačním cyklu, stanovit kvalitu vajíček i spermií. Samotná léčba by pak měla být stanovena přesně podle individuální situace.

Jaké jsou metody léčby neplodnosti?

Podpora ovulace

Jednou z nejjednodušších metod, které léčba neplodnosti nabízí, je vyvolání ovulace. Tento způsob je šetrný a neinvazivní, jeho rizika jsou minimální.

Intrauterinní inseminace

Jedná se o zavedení spermií přímo do dělohy. Tím je zkrácena jejich cesta k vajíčku a pravděpodobnost oplodnění se výrazně zvyšuje.

Mimotělní oplodnění

Pro mnoho párů je jedinou nadějí mimotělní oplodnění. Jedná se o poměrně složitou problematiku, která ale dokáže přinést úspěch i ve zdánlivě zcela zoufalé situaci. Patří sem celá řada postupů:

  • IVF – Zralá vajíčka jsou při ní oplodněna ve zkumavce, nicméně spermie do nich pronikají samy stejně jako při přirozeném procesu v těle ženy.
  • ISCI – oplodnění vajíčka probíhá vpravením spermie pomocí intracytoplasmické injekce
  • Kultivace embryí – embrya jsou po určitou dobu sledována, do dělohy je poté přeneseno to, které se vyvíjí nejlépe.

Někdy se nelze obejít bez dárců

Zoufat si nemusíte dokonce ani v případě, kdy nelze použít vaše gamety. Umělé oplodnění nabízí možnost využít darovaná vajíčka a mimotělně je oplodnit spermiemi partnera, případně naopak. A pokud ani tento postup nelze uplatnit, naskýtá se možnost využít přímo darované embryo.

Vyberte si lékaře, v jehož rukou se budete cítit v pohodě

Pro každou ženu je důležitý zejména osobní a přátelský přístup, který ji zbaví ostychu a zbytečného stresu. Právě psychická pohoda a vyrovnanost jsou totiž důležitými předpoklady úspěšného oplodnění i zdárného a bezproblémového průběhu celého těhotenství. Je tedy vysoce důležité svěřit se lékaři, ke kterému budete mít naprostou důvěru.

Zdroj informací:

FertiCare Praha,
FertiCare Karlovy Vary,
FertiCare – ZNAMED Znojmo