Dětská postýlka – praktické tipy pro její správný výběr
Pro každé miminko je dětská postýlka druhým nejbezpečnějším místem hned po mámině náruči, kde stráví většinu dne vzhledem k tomu, že novorozeňátka dokážou prospat dlouhých 16 hodin denně. Vybrat pro své dítko bezpečnou a pohodlnou postýlku je příjemným úkolem rodičů, ke kterému by měli přistupovat s maximální pečlivostí a snahou dopřát malému uzlíčku štěstí skutečně jen to nejlepší. Jestliže se chystáte zhostit tohoto úkolu, pak si přečtěte náš dnešní článek, jehož hlavním tématem je dětská postýlka a její správný výběr. Prozradíme vám praktické tipy a rady, které vám u nákupu zaručeně přijdou vhod. Nezapomínejte při vybavování pokojíčku na to, že vám nebude stačit pouze stropní svítidlo , ale pořiďte si stojací lampu, či malou lampičku na noční kojení, ať si v noci mrňouska nebudíte.
Dětská postýlka je středobodem dětského světa
Jak již bylo řečeno – miminka dokážou prospat až 16 hodin denně a i když se tato doba postupem času a jejich růstem zkracuje, je potřeba zajistit jim pro čas strávený v postýlce maximum pohodlí a bezpečí. V současné době se nemusíte omezovat pouze na klasickou postýlku, jejíž podobu všichni důvěrně známe. Vybírat můžete i mezi dalšími alternativami, jakými jsou dětské kolébky a koše.
-
Kolébka
Kolébky oproti postýlkám poskytují méně prostoru – 90×41 cm – a jsou vhodné především pro několik prvních měsíců miminka, neboť poté z kolébky vyroste a bude mu jednoduše malá. Výhodou této alternativy je mobilita a lehkost, na druhou stranu lákají maminky k tomu, aby svá dítka tišily kolébáním, což doktoři nedoporučují.
-
Koš
I koš nabízí méně vnitřního prostoru – 75×37 až 85×45 cm – a i v tomto případě platí, že koš využijete jen několik prvních měsíců, poté budete muset investovat do pořízení klasické postýlky.
Kritéria, která by měla dětská postýlka splňovat
Výběr dětské postýlky rozhodně není jen o vzhledu. Sázet jen na pěkný design by se vám nemuselo vyplatit, proto jsme pro vás připravili základní kritéria, která by měla každá postýlka pro malé dítko splňovat:
- nezávadný materiál
- bezpečí
- kvalita
Materiál: Základem každé postýlky je konstrukce, která by měla být pevná a dostatečně stabilní. Pro výrobu postýlek je nejčastěji používáno bukové dřevo disponující tvrdostí a odolností, zároveň na tomto materiálu nevznikají třísky, jež by mohly být původcem drobných zranění miminka. Pokud zvolíte postýlku opatřenou nátěrem, pak si dejte pozor, aby zvolený nátěr neobsahoval olovo, polychlorované bifenyly ani jiné škodlivé látky.
Bezpečí: Jedním z nejdůležitějších předpokladů je bezpečí miminka, pro které se nebudete bát nechat svůj poklad v postýlce i bez dozoru. Při koupi postýlky proto doporučujeme sledovat především vzdálenost svislých prvků postýlky – ty by měly mít mezi sebou vzdálenost minimálně 2,5 cm a maximálně 6,5 cm. Tím předejdete tomu, že by si dítko v jednotlivých mezerách mohlo zaklínit hlavičku nebo končetiny.
Kvalita: Při výběru dětské postýlky platí, že se nelze řídit jen cenou. Pokud budete hledět na nízkou částku na cenovce, neuděláte nejlépe. Pamatujte, že dětská postýlka je investice na několik let. Chcete-li, aby vámi vybraný model splňoval všechna důležitá kritéria a vašemu miminku tak poskytl to nejlepší, pak určitě nekoukejte jen na cenu a nesnažte se ušetřit na úkor kvality.
Součástí dětské postýlky je matrace
Pořídit postýlku je jedna věc, ovšem stejně tak důležité je přistupovat i k výběru vhodné matrace. Její velikost vybírejte podle velikosti vnitřního prostoru postýlky – nejčastěji se jedná o rozměr 120×60 cm. Matrace by měla být dostatečně vzdušná a prodyšná, měla by zajistit správnou oporu těla, neboť dětská záda jsou nezpevněná a potřebují pevnou oporu. Doporučujeme nespoléhat se na molitanové matrace, které jsou sice levné, ale co do kvality mají hodně daleko. Naopak ideální volbou může být matrace z přírodního kokosového vlákna.
Obrázek: pixabay.com