Školní batohVybrat školní batoh pro malého prvňáčka je pro rodiče radostí i starostí zároveň. Všichni chceme pro své děti jen to nejlepší, ať už jde o výchovu, vzdělání, rodinné zázemí nebo právě výběr pomůcek do školy. Nástup dítěte do první třídy je důležitým milníkem nejen pro něho, ale i pro rodiče. Proto bychom dětem měli tento krok plný otázek, nejistoty, strachu, ale i nadšení či očekávání co možná nejvíce usnadnit. Možná si ale říkáte, jak vybrat správný školní batoh? Který bude ten nejlepší? Jaké musí splňovat kritéria? Jestliže se pomalu chystáte na přípravu vaší ratolesti na nástup do školy, pak se vám náš dnešní článek bude hodit. Společně se v něm podíváme, co sledovat při výběru batohu pro prvňáčka a jaká kritéria není radno opomíjet.

Vybíráme školní batoh, jupí!

Děti se na koupi batohu do školy těší. Je to pro ně něco nového. Často tak rodiče doprovází a zapojují se do výběru. To je na jednu stranu dobře, protože batoh by se měl budoucímu prvňáčkovi především líbit. Nenechte se ale přemluvit ke koupi nevhodného modelu jen proto, že je na něm obrázek oblíbené kreslené postavičky! Ačkoli je design důležitý, věnujte se mu až nakonec.

Školní batoh se dětem musí líbit. Klidně je zapojte do výběru.

Kritéria pro správný výběr

Teď už se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu: co sledovat při výběru školního batohu? Pokud chcete vybrat správně, držte se následujících kritérií:

  • hmotnost
  • tvar
  • přehlednost
  • design 
  • doplňky

1. Hmotnost

Kolik by měl vážit batoh pro prvňáčka? Čím méně, tím lépe! Dětská záda ještě nejsou připravena na velkou zátěž, proto jim zbytečně nenakládejte kila navíc nevhodným batohem. Pro prvňáčky se doporučují školní batohy maximálně do 1,2 kg, pořídit se dají i modely vážící pouhých 800 g. Když si k tomu připočtete učebnice, desky, penál a sešity, pak váha ještě o něco vystoupá.

2. Tvar

U školního batohu je důležité sledovat jeho tvarování. Aby se pohodlně nosil, musí mít na zádech polstrování, které se přizpůsobí dětským zádům. Zajistí tak správné držení těla a dítě nebude mít tendence se předklánět, čímž by měnilo těžiště. Samozřejmostí jsou libovolně nastavitelné popruhy, kterým by rovněž nemělo chybět polstrování, aby se nepříjemně nezařezávaly do ramen.

Správný tvar batohu zajistí anatomické držení těla a zabrání tomu, aby se dítě předklánělo dopředu.

3. Přehlednost

Nástup dítěte do první třídy je sice radostná událost, protože je to něco nového a vzrušujícího, ale zároveň je tento důležitý milník opředen strachem a nejistotou. Usnadněte svému dítku první dny v novém prostředí a kupte mu takový batoh, ve kterém se snadno vyzná. V tomto ohledu jsou možná lepší školní aktovky, které mají průhledný vnitřní systém a nabízí tak opravdu snadnou a rychlou orientaci. U batohu dbejte důraz na to, aby měl několik kapes, do kterých si dítě uloží penál, svačinu, desky se sešity nebo učebnicemi. Na škodu není malá kapsička na peněženku, klíče či mobilní telefon.

4. Design

Ačkoli se dětem jejich batoh musí líbit, měli byste design vybírat až úplně na konci. Klidně nechte samotné dítě, ať si vybere. V tomto ohledu se fantazii meze nekladnou batoh tak může mít nejen veselé barvy, ale i zajímavé vzory či motivy, mohou se na něm objevit postavičky z pohádek či dětských filmů.

Design vybírejte až jako poslední.

5. Doplňky

Tečkou na závěr celého výběru jsou doplňky, které mají nejen estetickou, ale i praktickou funkci. Určitě nesmíme opomenout reflexní prvky. Ty by vybranému batohu rozhodně neměly chybět! Pokud vaše dítě bude chodit do školy kolem silnice, zajistíte mu tak viditelnost, kromě toho jsou reflexní prvky v současné době povinnost. Mohou mít podobu již našitých pruhů na batohu, nebo je k němu můžete připnout – dnes se dají pořídit různorodé postavičky a tvary, které zajistí viditelnost i ve stížených podmínkách.

Obrázek: pixabay.com