Přepadla vás poporodní deprese? Víme, jak se s ní poprat!
Pocity beznaděje a smutku, častý pláč a chvíle, kdy o sobě pochybujete jako o dobré matce – tak takhle nějak se projevuje poporodní deprese, která se zakousne do psychiky každé sedmé ženy. Ačkoli se říká, že narození miminka je šťastnou událostí, kterou doprovází nadšené radování se a zprávy přející především zdravíčko pro to maličké stvoření, ne vždy čerstvé maminky zažívají právě tyto pocity. Přecitlivělost, pláč, náladovost nebo smutek nepředstavují po porodu nic neobvyklého a mnoha žen se radost střídá s obavami, co přinesou další dny – zvláště pak u maminek prvorodiček. Možná jste i vy přivedla na svět váš malý uzlíček štěstí, který milujete od první chvíle, jenže i u vás se objevují výše zmíněné pocity, často pláčete, nevíte kudy kam a máte strach, že jste jako matka selhala. Ano, s největší pravděpodobností i vás přepadla poporodní deprese!
Proč bychom poporodní depresi neměli podceňovat?
Určitě i vy byste ve svém okolí našla minimálně jednu maminku, která si prošla psychicky náročným poporodním obdobím. Navíc internet je plný velice smutných zpráv o matkách, které své děti odložily, nějakým způsobem jim ublížily nebo je dokonce zabily. Byť se vám při tomto pomyšlení doslova vaří krev v žilách, i takové věci se stávají. A věřte nebo ne – mnoho maminek i tento strašný čin dokáže pochopit! Proč? Jednoduše z toho důvodu, že i ony zažívaly pocity, že už nemohou, pláč miminka je vytáčel do nepředstavitelných mezí, nevěděly si rady a chtěly od všeho utéct…
Proč se objevuje?
Tak to je otázka hodná do pranice! Tzv. poporodní blues, neboli výkyvy nálad, postihují celkem 80% žen. Odborníci tohle období nazývají přechodnou náladovou labilitou, která se projevuje pláčem, smutkem, beznadějí a která naštěstí nemá dlouhého trvání – alespoň ve většině případů. Ačkoli je i poporodní deprese řazena mezi nemoci, nemůžete ji překonat žádnými léky ani silou vůle. Nesnažte si říkat, že to přejde a nenuťte se do pozitivních myšlenek, když se vám jednoduše nechce. Tento stav, kdy své miminko milujete a je pro vás středobodem vesmíru, ale zároveň ho máte někdy dost a občas vás i vytáčí, musí odeznít sám od sebe.
Jak poznat, že se u mě jedná o poporodní depresi?
Porod proběhl před pár dny, právě se vracíte domů z porodnice a místo toho, abyste se cítila šťastně, plula si na obláčku nadšení a všechno viděla skrze růžové brýle, máte náladu pod psa a sužuje vás strach, že nic nezvládnete? Pak se podívejte na další příznaky, které prozrazují, že se u vás jedná o poporodní depresi!
- pocit selhání
- nerozhodnost
- úzkost
- strach z budoucnosti
- ztráta zájmu
- bezmoc
Jak se poprat s poporodní depresí?
Nenechte se ovládat pocity, které sice zažívá drtivá většina maminek, ale které vás psychicky vyčerpávají. Ačkoli deprese musí odeznít sama, můžete se pokusit zmírnit její dopady. Jak? To vám prozradí následující tipy!
-
Hodně jezte!
To nejhorší, co pro sebe můžete udělat, je nejíst a omezovat se v jídle. Nejenže potřebujete pravidelně a vydatně jíst kvůli kojení, ale navíc potřebujete skrze jídlo nabrat potřebnou energii, díky které vás deprese nepoloží na záda.
-
Povídejte si!
Nemyslete si, že vás za vaše pocity okolí odsoudí. Jestliže nemáte důvěru v rodinu a máte strach, že by se na vás dívali skrze prsty, najděte si ve svém okolí kamarádku, nejlépe taky maminku, které se budete moci svěřit a která vás pochopí.
-
Dostatečně spěte!
I spánek je pro každou novopečenou maminku hodně důležitý. Zapomeňte na domácí povinnosti a spěte pokaždé, když bude spát vaše miminko. Využijte veškerý volný čas k odpočinku, vždyť kuchyň můžete vyleštit někdy později, nebo touto povinností zaúkolovat někoho z rodiny!
Obrázek: pixabay.com