OčkováníJedním z nejdiskutovanějších témat vůbec je očkování dětí, díky kterému se rodiče dělí na dva tábory: zatímco někteří jej schvalují a považují jej za ideální způsob, jak své děti ochránit před nebezpečnými nákazami, jiní jsou zásadně proti němu a berou jej jako novodobé zlo, které dětem jen uškodí. Podíváte-li se do internetových diskuzí, narazíte na horečné debaty, kdy spolu zastánci i odpůrci horlivě diskutují o pozitivních a negativních stránkách dětského očkování. Není se proto čemu divit, že si většina maminek pokládá otázku: očkovat nebo neočkovat?

Povinná a nepovinná očkování

Očkování se dělí na povinná, která ze zákona děti podstoupit musí, a nepovinná, o jejichž aplikaci rozhodují samotní rodiče dle vlastního uvážení. Zatímco ta povinná vám v celé výši hradí zdravotní pojišťovna, nepovinná si musíte doplatit z vlastní kapsy, přičemž i na ně pojišťovny v mnoha případech poskytují alespoň částečné finanční prostředky.

Co je povinné:

1. Hexa vakcína
– záškrt, černý kašel, Haemophilus influenzae typu B, dětská obrna, žloutenka typu B, tetanus
KDY SE OČKUJE:
– 1. dávka ve druhém měsíci života
– 2. dávka ve třetím měsíci života
– 3. dávka ve čtvrtém měsíci života
– 4. dávka nejpozději do 18. měsíce života

2. Priorix
– spalničky, příušnice, zarděnky
KDY SE OČKUJE:
– 1. dávka v patnáctém měsíci života
– 2. dávka mezi 21-25 měsíci života

Co není povinné:

1. Priorix Tetra
– spalničky, zarděnky, příušnice, plané neštovice
KDY SE OČKUJE:
– 1. dávka v patnáctém měsíci života
– 2. dávka mezi 21-25 měsíc života

2. Synflorix nebo Prevenar 13
– proti pneumokokovým onemocněním
KDY SE OČKUJE:
– 1. dávka ve druhém měsíci života
– 2. dávka ve třetím měsíci života
– 3. dávka ve čtvrtém měsíci života
– 4. dávka mezi 11-15 měsíci života

Zvážit můžete i očkování proti encefalitidě, klíšťata jsou velmi nebezpečná a následky této nemoci jsou mnohdy smrtelné.

Jste pro nebo proti očkování?

Očkovat nebo neočkovat? To je věčné dilema, se kterým si maminky zaměstnávají hlavu. Nutno poukázat na jasně prokazatelné zásluhy očkování, díky kterému došlo k vymýcení pravých neštovic, výrazně se snížil počet pacientů, kteří onemocněli dětskou obrnou, černým kašlem i záškrtem. Na druhou stranu je pravda, že prostřednictvím očkování dítě dostane do těla řadu dalších látek v podobě hliníku, rtuti či neurotoxinu, se kterými si jeho organismus nemusí umět správně poradit a mohou tak vzniknout nečekané reakce.

A co vedlejší účinky?

Asi jako úplně vše v současné době má i očkování své kladné a záporné stránky a to v podobě vedlejších účinků. U očkovaného dítěte se může objevit zvýšená teplota nebo bolestivost v místě, kde byl proveden vpich. Nejedná se ale o nic hrozného a v poměru výhod, které vakcinace přináší, lze mluvit o zanedbatelných komplikacích, které zpravidla do druhého dne odezní.