Výplach močového měchýře pomáhá při řešení různých problémů s močovým měchýřem. Jedná se o léčbu, při které se do močového měchýře zavede roztok pomocí katétru a po krátké době se uvolní.

Často se výplach doporučuje při intersticiální cystitidě, což je chronický zánětlivý stav způsobený špatnou komunikací nervů, který je někdy mylně považován za infekci močových cest. Intersticiální cystitida není vyléčitelná, ačkoliv je často zvládnutelná pomocí výplachů v kombinaci s další léčbou.

Pro výplach se využívá kyselina hyaluronová, která je přirozenou součástí ochranné části sliznice močových cest. V okamžiku, kdy bakterie danou vrstvu naruší, dochází k zdravotním komplikacím a opakovaným zánětům, které jsou doprovázené i bolestmi v pánevní oblasti. Výplach močového měchýře kyselinou hyaluronovou je bezbolestný a trvá maximálně půl hodiny.

Další důvody pro výplach močového měchýře

Výplachy močového měchýře jsou navrhované taktéž u pacientů s chronickými infekcemi močových cest, nahromaděným sedimentem v moči či jinými stavy, jež snižují kapacitu močového měchýře a přispívají k častému močení.

Jak se provádí výplachy močového měchýře?

Roztok se zavádí do močového měchýře prostřednictvím katétru, což je tenká trubička. Roztok zůstává v močovém měchýři po dobu 10 až 15 minut, než se vypustí. Ošetření provádí buď urolog, nebo můžete navštívit nějakou specializovanou kliniku, která má takovou službu ve své nabídce.

Speciální roztok obsahující kyselinu hyaluronovou funguje tak, že zvyšuje kapacitu močového měchýře a uvolňuje svaly pánve a močového měchýře. Prochází také tkáněmi ve stěně močového měchýře a pomáhá snižovat zánět i nepohodlí.

Možné nežádoucí účinky spojené s výplachem jsou minimální, přičemž jedním z nejčastějších je zápach podobný česneku, který může přetrvávat ještě několik dní po proceduře.

Frekvence léčby

Výplachy močového měchýře kyselinou hyaluronovou se obvykle provádějí každý týden nebo každý druhý týden. Cyklus léčby obvykle pokračuje po dobu přibližně jednoho měsíce až dvou měsíců. Záleží na konkrétním člověku.

Výsledky a následná péče

Výsledky výplachů močového měchýře se liší. Spousta pacientů však zaznamená zmírnění příznaků do jednoho měsíce po zahájení cyklu léčby. Pokud se v léčbě pokračuje dlouhodobě, provádějí se následná vyšetření obvykle každých šest měsíců. Testy obvykle zahrnují kompletní krevní obraz, vyšetření moči a testy na kontrolu funkce jater a ledvin.

U pacientů se základními problémy s močovým měchýřem nebo močovým systémem mohou být také provedena vizuální vyšetření pomocí osvětleného dalekohledu s připojenou kamerou (cystoskop). Vzhledem k tomu, že výplach močového měchýře vyžaduje použití katétru, jsou pacienti někdy vyšetřováni a testováni na infekce močových cest.

Výplachy močového měchýře jsou účinnější v kombinaci se změnou pohybových a stravovacích návyků. Vyhýbat byste se měli kyselým a kořeněným potravinám, jež dráždí močový měchýř. Stejně tak minimalizujte konzumaci alkoholu a vyzkoušejte šetrné formy cvičení. Některým pacientům také prospívají cviky pánevního dna, trénink močového měchýře, botoxové injekce, léky, které uvolňují svaly močového měchýře, a techniky elektrické stimulace, jako je TENS (transkutánní elektrická nervová stimulace).

Kdo provádí výplachy močového měchýře?

Pokud hledáte nějaké odborníka na tuto metodu, obraťte se na SKIN CARE Liberec. Jedná se o centrum laserové a estetické medicíny, které se zaměřuje na moderní postupy a technologie. Zakládá si na medicíně na světové úrovni a individuálním přístupu.

Zdroj informací: https://www.skincareliberec.cz