Vybíráme jméno pro miminko
Bezprostředně po objevení dvou čárek na těhotenském testu a následném potvrzení těhotenství gynekologem začne drtivá většina maminek vybírat jméno pro miminko, což je další z mnoha příjemných povinností budoucích rodičů. Cílem je vybrat takové jméno, které se bude příjemně vyslovovat, nebude nám připomínat nějakého protivu, bude ladit s naším příjmením a schválí jej širší příbuzenstvo. Vybrat jméno pro miminko se možná na první pohled jeví jako snadný úkol, kdy stačí vzít do ruky kalendář a vybrat si mezi spoustou jmen své favority. Ne vždy je ale volba rodičů ta nejrozumnější, což může být pro nenarozené miminko nepřívětivou vyhlídkou do budoucího života.
Jak se ten náš drobeček bude jmenovat?
Nad touhle otázkou se zaručeně zamyslí snad každý rodič, který ještě v hlavě nemá jasnou představu o perfektním jméně. I když se většina rodičů snaží svému dítku vybrat to pravé jméno, staly se bohužel i případy, kdy bylo dítě díky svému výjimečnému či netradičnímu jménu cílem posměchu – a to buď ve školce nebo ve škole. Nejdůležitější je myslet na jméno jako na celek i s příjmením. Jméno a příjmení by k sobě měly ladit a měly by vytvářet sourodý celek, který se bude dobře vyslovovat, dobře psát a dobře znít.
Podle čeho vybírat jméno pro miminko?
Možná již několikátý večer bezradně sedíte nad kalendářem a nemůžete se shodnout na výsledných jménech. Nezoufejte si, nerozhodnost v tak důležité situaci je zcela na místě a rozhodně se s ní nepotýkáte jako jediní. Proto jsme pro vás připravili menší pomůcku, která vám s výběrem jména pro váš nenarozený poklad určitě pomůže.
-
Délka jména a příjmení
Délka celého jména – tedy jména i příjmení – je hodně důležitá a v tomto případě platí, že je nejlepší vydat se zlatou střední cestou. Ani příliš dlouhé, ani příliš krátké jméno nemusí být tou nejlepší volbou – zatímco zbytečně dlouhá kombinace jmen může být komplikací při představování, podepisování nebo vyplňování úředních dokumentů, krátké jméno může pro rychle hovořící jedince znamenat, že je okolí snadno přeslechne. Jednoduchá pomůcka: ke kratšímu příjmení volte delší jméno a naopak k dlouhému příjmení jméno kratší.
-
Vyslovování jména
Jestliže nechcete své dítko odsoudit k problémům s vyslovováním jeho jména, ještě před konečným rozhodnutím si zkuste dané kombinace jmen sami vyslovit. Potíže může způsobit shodná koncová hláska jména s první hláskou příjmení (například Dagmar Rousková, Lucie Erglová apod). Na srozumitelnosti jména příliš nepřidají ani stále se opakující samohlásky (například Adam Halama, Tereza Bezeová apod) stejně jako byste neměli volit jméno a příjmení, které se k sobě rýmují (například Matouš Palouš, Petr Klepl apod).
Obrázek: pixabay.com