Pátá nemocPátá nemoc – neboli erythema infectiosum – je dalším kandidátem na seznamu dětských onemocnění, kde mimo jiné figuruje známá klasika: spalničky, spála, zarděnky, neštovice a pseudospála. Jedná se o vysoce nakažlivé onemocnění způsobené původcem Parvovirus B 19, který se přenáší vzduchem a nejčastěji postihuje děti předškolního a raného školního věku – nelze však vyloučit i onemocnění dospělých. O páté nemoci toho rodiče příliš mnoho nevědí a není se tak čemu divit, že jsou v případě onemocnění jejich dítka plní nejistoty a strachu. V dnešním článku si pátou nemoc blíže představíme, odhalíme její příznaky a prozradíme si, jak se tohle infekční onemocnění vlastně léčí.

Příznaky páté nemoci

Jedním z nešvarů tohoto onemocnění je skutečnost, že se označuje pouze řadovou číslovkou, což rodičům příliš na klidu nepřidá. Pátá nemoc se zpravidla nejdříve projeví bez většího varování a to v podobě vyrážky na tvářích a kolem nosu. Díky tvaru začervenání se nemoci začalo přezdívat “motýlková nemoc”. Postupem času se objeví nepravidelné červenofialové skvrny, nejčastěji na zevních stranách končetin a na hýždích. Vyrážka obvykle trvá 6-10 dní.

Další možné příznaky:

  • škrábání v krku
  • lehká rýma
  • bolesti svalů a kloubů

Jak se pátá nemoc léčí?

Léčba páté nemoci probíhá formou zmírnění příznaků. Dětem je nařízen klidový režim. Vyrážku bohužel nelze ničím ovlivnit, musí zmizet sama. Jakmile dítko onemocní pátou nemocí, je rodičům od lékaře doporučeno nesprchovat jej či nekoupat v příliš teplé vodě, která by mohla zbytečně dráždit vyrážku na těle. Během onemocnění je imunita dítěte velmi oslabena, proto by rodiče měli zamezit styku s dalšími dětmi. I když se dítko během nemoci postupně cítí lépe, mohlo by se v kolektivu nakazit jinou nemocí právě díky snížené obranyschopnosti. I když se tedy dítku uleví, není radno nemoc podceňovat a rekonvalescenci uspěchat. 

Obrázek: pixabay.com

 

Náš tip: Po nemoci byste měli v bytě řádně uklidit, máte-li malé děti, měli byste používat čističe bez chemie.